A Tahiti partjainál uralkodó viharos időjárás miatt elhalasztották a párizsi olimpián a hullámlovasok keddi és szerdai versenyeit, így a szerdára tervezett férfi és a női döntőt sem tudták időben megrendezni. Az olimpia történetének a rendező várostól legtávolabb eső helyszínén (Tehupo’o 15 715 kilométerre található Párizstól) ráadásul nem csak a szélviszonyok jelentenek veszélyt a szörfösök testi épségére.
Majdnem meghaltam a sziklákon – dohogott Kauli Vaast, a francia színekben versenyző, éppen tahiti illetőségű hullámlovas, aki jól tudja: a vízfelszín alól a halál les rájuk.
Életveszély az olimpia szörfversenyén
A mesés helyen egy hajón lakó olimpikonoknak az alig a víz alatt lévő zátonyok miatt különleges hullámokkal kell megküzdeniük. Ha pedig hibáznak, könnyen megsérülnek a borotvaéles korallokon. A szörfösök az edzések során gyakran sisakot és/vagy védőmellényt viselnek, de az éremesélyes ausztrál Jack Robinson így is csúnya és akár fertőzéssel is fenyegető sérülést szenvedett a lábán.
A nagy siker és a nagy sérülésveszély között keskeny a határ.
Itt meglovagolhatod életed tökéletes hullámát, de ezt nem sok választja el egy súlyos sérüléstől, a legrosszabb esetben a haláltól
Elődje, az első olimpiai szörfverseny (2021, Tokió) szereplője, Leon Glatzer arról beszélt, ő mit tapasztalt korábban, amikor Tahitin figyelte meg a helyieket.
„Amikor látam őket bukni, azt gondoltam: ó, istenem! Néha azt hittem, belehalnak. Az itteni hullámok nagyon bonyolultak, nekem is. Sok minden történhet, itt akár meg is halhatsz, ez a gondolat mindig ott motoszkál az emberben” – mondta Glatzer.
Tavaly a brazil Joao Chianca olyan súlyos sérülést szenvedett a korallzátonyon, hogy eszméletenül percekig feküdt a víz alatt. Heten mentették ki, a parton sikerült újraéleszteni – mondta a németek versenyzője, Tim Elter.
Írta a Magyar Hírlap